Klinika
U Smaltovny 32
+420 608 126 381

Cushingův syndrom (hyperadrenokorticismus)

Patří mezi nejčastější hormonální onemocnění psů charakterizované nadbytkem hormonů nadledvin. U koček je toto onemocnění velmi vzácné.

Nadledviny jsou 2 malé žlázy s vnitřní sekrecí, umístěné v dutině břišní poblíž ledvin, ve kterých se tvoří hormon kortizol. Jeho uvolňování do organismu řídí hormon ACTH, který vzniká v podvěsku mozkovém (hypofýze). Kortizol je velmi důležitý při metabolismu tělních cukrů, tuků a bílkovin, má vliv na imunitní reakce organismu a na mnoho dalších složitých tělních pochodů. Jeho nadbytek způsobuje poškození orgánů a schopnosti samostatné regulace tělesných funkcí, což vede k postupnému zhoršování celkového zdravotního stavu až k úhynu zvířete.

Příčiny vzniku onemocnění

Cushingův syndrom nejčastěji vzniká v důsledku nezhoubného nádoru podvěsku mozkového. Nádorové buňky produkují velké množství hormonu ACTH, který stimuluje nadledviny k nadprodukci kortizolu. V menší míře je příčinou onemocnění nádor nadledviny, který produkuje kortizol bez ohledu na regulační mechanismy. Cushingův syndrom může také způsobit dlouhodobé užívání vysokých dávek kortikoidů.

Klinické příznaky

Cushingův syndrom se vyskytuje obvykle ve středním a vyšším věku. Častěji onemocní feny a psi menšího vzrůstu. V Česku se nejčastěji objevuje u jezevčíků a pudlů, z větších plemen je predisponován boxer. Častěji bývají postiženi čistokrevní psi než kříženci.

Příznaky hyperadrenokorticismu nastupují pozvolna. Všímáme se, že i přes zvětšenou chuť k jídlu pes začíná přibírat, má zvětšené povislé břicho, dochází k ochabování svalů. Pes hodně pije a čůrá, je unavenější, hodně spí, nerad se pohybuje. Objevují se symetrická místa bez srsti hlavně na bedrech, hrudníku, břichu a ve slabinách. Chlupy rostou pomalu, jsou tenké, třepivé, kůže ztrácí elastičnost, je zřasená, suchá. Zvyšuje se produkce mazu, mohou se objevit černé tečky na kůži (komedomy). Nemocné zvíře je náchylnější ke vzniku zánětů kůže. U fen dochází k prodlužování intervalu mezi říjemi, nebo říje vymizí úplně

Diagnostika

Vycházíme z anamnézy, klinického vyšetření zvířete a z vyšetření krve. Diagnózu potvrdíme pomocí dalších laboratorních vyšetření jako je stanovení poměru kortizolu/kreatininu v moči a specifickými funkčními testy, které nám ukáží, jestli nadledviny a hypofýza pracují správně. K diagnóze nám může také napomoci rentgenologické a sonografické vyšetření.

Terapie

Jednou z možností léčby je chirurgické odstranění postižené nadledviny, nebo podvěsku mozkového a následné doživotní užívání hormonů (tyroxin a kortizol). Jedná se ale o velmi rizikový zákrok. V dnešní době se stále častěji využívá konzervativní léčba léky s cytostatickým účinkem. Důležitý je pravidelný monitoring pacienta během léčby. Na začátku léčby jsou kontroly častější, aby se stanovila optimální dávka léků pro konktrétního pacienta. První kontrola s vyšetřením krve následuje po 10 dnech, další po 4 týdnech, pak 12 týdnech a nakonec každé 3 měsíce, pokud je zvíře bez potíží. Léky nedokáží hyperadrenokorticismus zcela vyléčit, ale umožní nám utlumit příznaky choroby a výrazně zlepší kvalitu života nemocného psa..

 
2024 1. 1.

UPOZORNĚNÍ

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

Ordinační doba Klinika
Po-Pá: 8:30–15:00 / 16:00–19:00
So: 9:00–12:00
Ne: 16:00–19:00

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

RoyalCanin

Copyright © 2007-2013 Livet.cz - veterinární klinika | U Smaltovny 32, Praha 7 - Holešovice | livet.cz@gmail.com | Sledujte nás