Klinika
U Smaltovny 32
+420 608 126 381

Močové kameny

Močové kameny jsou tvořeny shlukováním močových krystalů, obsažených v močovém měchýři. Tyto krystaly vznikají, když je moč nasycená minerály, buď proto, že má zvíře problémy s metabolismem, nebo proto, že jeho strava vytváří příznivé prostředí k tvorbě močových krystalů.

Existuje několik typů močových kamenů:

  • struvity: velmi časté, u psů jsou často spojeny s močovou infekcí, kterou je také potřeba léčit.
  • oxaláty vápníku: tyto kameny se spolu se struvity vyskytují u psů a koček nejčastěji
  • urát amonný: mnohem vzácnější, často se vyskytují při jaterních onemocněních
  • cystin: vzácné

Kameny mají různou velikost, mohou být samotné nebo smíšené, proto se po chirurgickém vyjmutí provádí i rozbor kamene. Na základě tohoto rozboru se pak volí vhodná terapie.

 

Faktory napomáhající vzniku močových kamenů:

  • pH moči: ovlivňuje hlavně strava. pH moči psů a koček je od přírody kyselé, zásadité prostředí je faktorem vzniku zejména struvitů.
  • koncentrace minerálů v moči: přímo ovlivněna potravou. Jestliže zvíře málo pije, moč je koncentrovanější a minerály v ní obsažené snadněji krystalizuji.
  • infekční cystitídy: bakteriální zánět močového měchýře.
  • Predispozice

    U koček některá plemena (barmská nebo perská) mají sklony k tvorbě oxalátových kamenů. Zvýšené riziko urolitiázy mají kočky žijící v bytě, kočky s nadváhou nebo kastrované. U psů některá malá plemena (bišonek, malý knírač, pudl, shi-tzu, yokshire t.) jsou známa větším sklonem k tvorbě močových kamenů. Dalmatin je náchylnější k tvorbě kamenů s urátem amonným díky své anomálii metabolismu.

    Příznaky onemocnění

    Časté močení a v malém množství, nebo se zvíře nemůže vymočit vůbec, olizovaní okolí genitálií, delší dobu zůstává v pozici močení, snaží se močit, i když to nejde, nebo dává najevo bolest při močení, růžové zbarvení moči (přítomnost krve), močení mimo záchůdek, ztráta chuti k jídlu, změny v chování.

    Diagnostika

    Zahrnuje kompletní klinické vyšetření, vyšetření moči lakmusovým papírkem a močového sedimentu, RTG a sonografické vyšetření.

    Terapie

    Nejčastěji se jedná o antibiotika pro zneškodnění případné bakteriální infekce. Dále je to léčba pomocí výživy, protože některé kameny, např. struvitové, kameny urátu amonného a cystinu, lze rozpustit podáváním veterinární diety. Kameny oxalátu vápenatého rozpustit nelze. Ty se odstraňují chirurgicky v celkové anestézii.

    Prevence

    U zvířete, u něhož se již vyskytly močové krystaly neměňte krmivo bez konzultace s vet. lekářem, nepřerušujte předčasně předepsanou léčbu, zajistěte přístup k pitné vodě (některé diety mají vyšší obsah sodíku, což zabezpečí, že zvíře více pije a tím se jeho moč rozřeďuje).

2024 1. 1.

UPOZORNĚNÍ

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

Ordinační doba Klinika
Po-Pá: 8:30–15:00 / 16:00–19:00
So: 9:00–12:00
Ne: 16:00–19:00

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

RoyalCanin

Copyright © 2007-2013 Livet.cz - veterinární klinika | U Smaltovny 32, Praha 7 - Holešovice | livet.cz@gmail.com | Sledujte nás