Klinika
U Smaltovny 32
+420 608 126 381

Demodikóza

(trudníkovitost, červená prašivina, red menge)

Co je to demodikóza?

Jedná se o parazitární onemocnění psů a koček, jehož původcem je parazit Demodex canis. Tento parazit je v malém množství přítomen v chlupových folikulech kůže většiny zdravých psů. Sající štěňata se jím nakazí od matky během prvních dnů jejich života, ale u většiny z nich se onemocnění nikdy neprojeví.

U psů s oslabenou imunitou dojde k narušení rovnováhy. Parazité se aktivují, začnou se množit a způsobí zánět chlupového folikulu. Tento stav označujeme jako lokalizovaná demodikóza. Ta se projevuje jako jednoho nebo více okrouhlých ložisek se ztrátou srsti, šupinatěním a zarudnutím kůže, která se objevují především na hřbetě nosu, na čele, kolem očí a na předních tlapkách. S lokalizovanou demodikózou se setkáváme nejčastěji u štěňat ve věku od tří do šesti měsíců a obvykle vymizí spontánně do 1,5 roku.

Druhou formou je tzv. generalizovaná demodikóza. Může vzniknout kdykoli mezi 3. a 12. měsícem věku. Je to velmi závažné celkové onemocnění, kdy i po radikální terapii může docházet k recidivám.

Defekt imunity předcházející rozvoji generalizované demodikózy je buď dědičný, nebo získaný v důsledku závažného vleklého onemocnění či dlouhodobého podávání léků potlačujících imunitu.

Jaká plemena jsou nejčastěji postižena demodikózou?

Onemocnění je častější u krátkosrstých a brachycefalických plemen. Mezi nejčastěji postižená plemena patří šarpej WHWT, skotský teriér, anglický buldog, bostonský teriér, dobrman.

Co znamená demodikóza pro Vás a Vašeho psa?

Je důležité si uvědomit, že demodikóza není nakažlivá pro ostatní zvířata ani pro lidi. Parazit se vyskytuje v malém množství v kůži zdravých psů, ale navenek se projeví jen u zvířat s porušeným imunitním systémem.

Demodikóza může být lokalizovaná – jednoho i více okrouhlých ložisek se ztrátou srsti nebo šupinatěním a zarudnutím kůže, která se objevují především na hřbetě nosu, na čele, kolem očí a na předních tlapkách. S lokalizovanou demodikózou se setkáváme nejčastěji u štěňat ve věku od tří do šesti měsíců a obvykle vymizí spontánně do 1,5 roku.

Naproti tomu generalizovaná demodikóza je jedno z nejvážnějších onemocnění, se kterými se u psů setkáváme. Začíná jako lokální léze, které místo aby mizely se zhoršují, zvětšují a šíří se dále po obličeji, tlapkách a po těle. Přidává se sekundární infekce a velké šupinaté krusty mohou eventuálně pokrýt většinu těla. Hluboké kožní záněty mohou být zkomplikovány velmi rezistentními bakteriemi.

U některých psů se může demodikóza lokalizovat jen na tlapkách, ve formě tzv. pododemodikózy. Tyto léze bývají často infikované, velmi bolestivé a je velmi obtížné je úspěšně léčit.

Jak se demodikóza diagnostikuje?

Váš veterinární lékař udělá tzv. hluboký kožní seškrab a získaný vzoreček kůže vyšetří pod mikroskopem. Odběr vzorku trvá několik minut a pejsci jej většinou velmi dobře snášejí. U některých psů s tlustou kůží, zejména šarpejů je potřeba udělat kožní biopsii. Je to jednoduchá procedura, kdy veterinář v lokální anestezii vyjme malý vzorek kůže, který zašle k vyšetření veterinárnímu patologovi.

Jak se demodikóza léčí??

Lokalizovaná demodikóza: Jedná se o mírné onemocnění, které se obvykle vyléčí samo v průběhu několika týdnů. Váš veterinární lékař může nasadit antiparazitární přípravek nebo šampón k léčbě postižené oblasti. Ať již veterinární lékař doporučí léčbu nebo ne, je potřeba zkontrolovat psa za čtyři týdny, aby se předešlo generalizaci demodikózy.

Generalizovaná demodikóza: Ve většině případů je toto vážné onemocnění léčitelné úspěšně. Léčba může být dlouhá a nákladná, ale většina psů se zcela vyléčí. Zbývající případy se obvykle daří kontrolovat pomocí měsíční léčby.

Většina psů se vyléčí po čtyřech až osmi sériích léčby v čtrnáctidenním intervalu. Léčba generalizované demodikózy spočívá v ostříhání srsti kvůli lepšímu kontaktu léčiv se srstí, odstranění krust (což může požadovat sedaci nebo anestezii v závislosti na rozsahu lézí), koupelích v medikovaných šampónech pro odstranění krust a šupin z kůže, léčby bakteriálních infekcí a aplikace roztoku Amitraz (Ectodex), účinkujícího proti bakteriím. Tento postup je účinný u většiny psů.

Léčba se často musí zaměřit také na sekundární bakteriální infekce a šupinatění kůže.

Další možností je podávání perorálních preparátů, které je potřeba dávat denně po dobu několika měsíců.

Jedince, u kterých byla diagnostikována generalizovaná demodikóza, ani jejich rodiče, se nedoporučuje zařazovat dále do chovu. Zhoršení příznaků generalizované demodikózi během hárání je jedním z důvodů ke kastraci feny.

Pro více informací ohledně tohoto onemocnění prosím navštivte svého veterináře.

2024 1. 1.

UPOZORNĚNÍ

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

Ordinační doba Klinika
Po-Pá: 8:30–15:00 / 16:00–19:00
So: 9:00–12:00
Ne: 16:00–19:00

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

RoyalCanin

Copyright © 2007-2013 Livet.cz - veterinární klinika | U Smaltovny 32, Praha 7 - Holešovice | livet.cz@gmail.com | Sledujte nás