Klinika
U Smaltovny 32
+420 608 126 381

Giardióza

Giardióza je průjmovité onemocnění postihující převážně mladé a oslabené jedince. Představuje závažný zdravotní problém malých zvířat se širokou diferenciální diagnostikou. Původcem je prvok Giardia intestinalis (duodenalis), který je rozšířen po celém světě. Hostiteli jsou pes, kočka, hospodářská zvířata i člověk a další zvířata.

Průběh nemoci

Giardie parazitují v tenkém střevě, přichytávají se na sliznici a narušují ji. Díky tomu se ze střeva špatně vstřebávají živiny do těla, hlavně tuky a vitaminy v nich rozpustné. Trusem jsou do vnějšího prostředí nepravidelně vylučované odolné cysty, jejichž pozřením dochází k nakažení.

Klinické příznaky

Klinické příznaky bohužel nejsou specifické. Mohou se opakovaně střídat zapáchající průjmy se zácpami, ve stolici pozorujeme hodně hlenu a tuku. Občas se vyskytuje i zvracení. Zvíře je unavené a postupně hubne. Ojediněle se mohou objevit chronické a obtížně léčitelné kožní problémy a různé typy potravinových alergií. Výraznějších příznaků si všímáme u mladých nebo oslabených zvířat. Infekce však probíhá často latentně (skrytě), takže si nemusíme potíží všimnout.

Diagnostika

Giardioźa se diagnostikuje z trusu. Pokud Váš mazlíček trpí opakovanými průjmy, je vhodné nechat trus na přítomnost tohoto parazita vyšetřit. Dnes již existují rychlé testy, které Váš veterinární lékař může provést na počkání přímo v ordinaci. Negativní výsledek z jedné stolice ale nevylučuje infekci, protože cysty neodcházejí s trusem pravidelně, přestávky mohou trvat až 7 dní. Proto je třeba vyšetřit nejméně 3 vzorky odebrané v průběhu 7-10 dní.

Léčba a prevence

Terapie spočívá v aplikaci antiparazitárních přípravků obsahujících metronidazol, nebo látky ze skupiny benzimidazolů několik dní po sobě a následně je vhodné zkontrolovat trus na přítomnost giardií.

Cysty Giardií jsou v prostředí poměrně odolné. Ve vodě a v půdě přežívají několik týdnů, proto se doporučuje důkladná asanace prostředí, zvláště v chovech s větší koncentrací zvířat. Při zavlečení giardií do chovu je vhodné přeléčit, eventuelně vyšetřit současně všechna zvířata. Na rozvinutí infekce má vliv také výživa. Strava bohatá na sacharidy podporuje množení giardií, bílkovinná strava naopak potlačuje jejich množení. V ochraně mláďat má nezastupitelný význam mlezivo a mateřské mléko. V zahraničí existuje vakcína proti Giardióze, ale v České republice není registrována a nepoužívá se.

Přenos na člověka je možný pozřením cyst tohoto parazita, ale nejčastějším zdrojem nákazy člověka bývá nemocný člověk (dětské kolektivy, špinavé ruce, cysty v pitné vodě). Úloha zvířat je jako zdroj infekce pro člověka zanedbatelná.

2023 4. 11.

UPOZORNĚNÍ

Vážení klienti,

od pondělí 6.11.2023 pro Vás prodlužujeme ordinační dobu následovně:

Pondělí - Pátek
8:30 - 15:00   16:00 - 19:00

Víkend zůstává dle původní ordinační doby:

Sobota: 9:00 - 12:00
Neděle: 16:00 - 19:00

Ordinační doba Klinika
Po-Pá: 8:30–15:00 / 16:00–19:00
So: 9:00–12:00
Ne: 16:00–19:00

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

RoyalCanin

Copyright © 2007-2013 Livet.cz - veterinární klinika | U Smaltovny 32, Praha 7 - Holešovice | livet.cz@gmail.com | Sledujte nás