Klinika
U Smaltovny 32
+420 608 126 381

Kastrace feny

Zhruba 2x do roka, když feny hárají, jsou psi a feny velmi silně vzájemně přitahováni, je tedy větší riziko, že se zaběhnou a stanou například obětí dopravní nehody. Feny se Vám samozřejmě z takové toulky mohou vrátit březí. Kastrací se u fen eliminuje hárání a vyřeší se problém nechtěného zabřeznutí a starostí, co potom se štěňaty, kterých může být klidně 10 i více ve vrhu. Kastrace je nejen základní metodou kontroly populace psů, ale řeší rovněž některé zdravotní problémy a pomáhá některým problémům předcházet.

Proč kastrovat fenu

V poslední době se kastrace feny stává stále běžnějším zákrokem. Pokud nemáme fenu pro chov, pak je to pravděpodobně to nejlepší, co pro ni můžeme udělat.

Mezi hlavní důvody kastrace feny patří:

  • eliminace hárání a zamezení nechtěného zabřeznutí
  • eliminace falešné březosti (pseudogravidity) - charakterizuje zvýšenou citlivost některých zvířat k normálně pobíhajícím vnitřním změnám v průběhu luteální fáze pohlavního cyklu. Jde tedy o přehnanou reakci na zvýšené koncentrace hormonu progesteronu a prolaktinu a fena tak projevuje příznaky březosti a porodu. Dochází k otoku mléčné žlázy a dokonce také k tvorbě mléka, což zvyšuje riziko vzniku zánětu mléčné žlázy.
  • prevence onemocnění pohlavních orgánů (pyometra, nádory, cysty na vaječnících...) a mléčné žlázy – je prokázáno, že při kastraci před prvním háráním se snižuje riziko vzniku novotvarů mléčné žlázy o 99 %, před druhým háráním o 92 %. Při kastraci v pozdější době se také riziko vzniku nádorů snižuje, ale vliv kastrace už není tak výrazný. Kastrací zamezíme produkci pohlavních hormonů, jejichž působení na mléčnou žlázu je hlavním spouštěcím faktorem pro vznik nádorového bujení.
    U kastrovaných fen se také objevují méně často hormonální poruchy, jako např. cukrovka (diabetes mellitus)
  • zánět dělohy (pyometra) – je vážným a nejčastějším onemocněním reprodukčního systému starších nekastrovaných fen. Hnisavý zánět dělohy je také častou komplikací po aplikaci hormonálních přípravků (např. při přerušení březosti, oddalování říje). Kastrace je nejefektivnějším řešením tohoto onemocnění.
  • poruchy pohlavního cyklu
  • cysty a nádory vaječníků
  • cukrovka (diabetes mellitus) - pohlavní hormony ovlivňují hladiny insulinu a citlivost organismu k insulinu, po kastraci se nám daří lépe kontrolovat hladiny krevního cukru a díky tomu je snadnější léčba. Ve výjimečných případech dokonce po kastraci cukrovka může odeznít.

Vhodná doba kastrace feny

Za nejvhodnější dobu pro preventivní kastraci feny považujeme období po dosažení pohlavní dospělosti, což je u většiny fen mezi 7. a 12. měsícem věku. Fena v této době začíná hárat, je tedy již pohlavně i psychicky vyspělá. Ideální je zákrok naplánovat cca za 1 měsíc po prvním hárání. V době právě probíhající říje hrozí větší riziko krvácení, protože pohlavní orgány jsou více prokrvené. Kastrace je samozřejmě doporučitelná v každém věku feny.

Vlastní kastrace

Jediné opatření před zákrokem je, že fena musí být v den zákroku nalačno. Samozřejmě také v dobrém zdravotním stavu, pokud se jedná o preventivní kastraci, a fena by neměla právě hárat. U starších fen, nebo v případě kastrace ze zdravotních důvodů je vhodné před operací provést předoperační hematologické a biochemické vyšetření krve, případně další potřebná vyšetření jako je RTG, SONO a EKG...

Kastrace je chirurgický zákrok prováděný v celkové anestezii, jehož cílem je nevratně zabránit další reprodukci. U fen se kastrace provádí buď odstraněním vaječníků (ovariektomie), nebo vaječníků společně s dělohou (ovariohysterektomie). Řez je veden středem břicha (v linea alba) v úrovni pupku. Rána se zde lépe hojí a není tak bolestivá. Při nekomplikovaném průběhu trvá celý zákrok většinou do 1 hodiny.

Po návratu domů necháte fenu na klidném a teplém místě ještě odpočívat. Po úplném probuzení ji nejprve nabídnete menší množství vody a později též menší porce častěji nejlépe rozmočených granulí, případně konzervu, či jinou stravu, na kterou je fena normálně zvyklá.

Váš veterinář Vám vysvětlí, jak se starat o kastrační ránu. Řiďte se tedy jeho pokyny. Pravidelně kontrolujte, zda stehy drží, neprosakuje z rány nějaká tekutina, nebo rána neotéká. Nenechte fenu, aby si operační ránu lízala, venčete ji raději na vodítku, abyste zabránili běhání a skákání feny. Obvykle za 10 - 14 dní přijdete s fenkou na vytažení stehů.

 

Rizika a nevýhody kastrace

Preventivní kastrace patří mezi rutinní operace a feny ji zvládají v naprosté většině případů bez problémů. Jedná se ale se o chirurgický zákrok, který s sebou nese i určitá rizika. Během operace je to především riziko narkózy a krvácení do břišní dutiny. U mladé zdravé feny je narkóza samozřejmě bezpečnější, než u starší, nebo v případě kastrace ze zdravotních důvodů. Zde ale platí, že riziko operace je výrazně nižší než terapie, která se kastraci vyhýbá. Pro minimalizaci vzniku komplikací volíme šetrná anestetika, která zatěžují organismus jen minimálně a můžeme je snadno po zákroku vyblokovat.

Mezi hlavní pooperační komplikace, které mohou nastat, patří vznik infekce a krvácení. Tato rizika minimalizujeme dodržováním předepsaných postupů, zásad asepse, sterility při operaci a zvířeti po dobu cca 1 týdne podáváme antibiotika. V případě, že při kastraci nejsou kompletně odstraněny vaječníky, po nějaké době po operaci může fena začít opět hárat. Pokud nedošlo k úplnému odstranění dělohy, může vzniknout tzv. pahýlová pyometra. Ale v dnešní době, kdy došlo k rozvoji a zlepšení veterinární péče, je toto riziko již velmi malé a veterinární pracoviště dbají na úplné odstranění pohlavních orgánů.

Jelikož genitálie vylučují některé hormony (estrogeny a progesteron), jejich odstranění způsobí hormonální změny, které mohou mít vliv na řadu funkcí. U vykastrovaných fen se snižuje bazální metabolismus, takže má podstatně nižší spotřebu energie. Přebytečná energie se tak ukládá a feny mají tendenci tloustnout. Je tedy vhodné po kastraci přejít na vhodnou komerční dietu pro kastrované psy, nebo snížit energetický příjem maximálně však o 30% a také zvýšit energetický výdej. Nejčastějším následkem tloustnutí jsou potíže s pohybovým aparátem. Ale dnes již existuje řada kloubních preparátů obsahujících složky chránící klouby.

Mezi další nevýhody kastrace patří výskyt močové inkontinence u kastrovaných fen, která je způsobena poklesem produkce hormonů estrogenů. Vyskytuje se u malého procenta fen, více u fen větších plemen a fen obézních. Může se projevit pomočováním v noci jen párkrát za rok, v extrémním případě až neschopností moč zadržet, takže neustále spontánně odkapává. Dnes je to již dobře řešitelný stav díky používání bezpečných nehormonálních přípravků obsahující efedrin nebo fenylpropanolamin.

Vzácně se mohou objevit problémy se srstí, které se projevují vypadáváním chlupů v okolí genitálií, řitního otvoru až na bocích a břiše. Po kastraci též může srst mírně změnit barvu a změnit strukturu tak, že vypadá jako štěněcí.

Závěrem

Provedení kastrace feny s sebou přináší výhody i určité nevýhody. Ale, jak už z tohoto článku vyplývá, pozitiva velkou měrou nad negativy převažují. Kastrace je prevencí výskytu některých závažných onemocnění a může významně prodloužit život feny. Vykastrovaná fena se po kastraci pro Vás stane povahově vyrovnanou a milou společnicí.

2024 1. 1.

UPOZORNĚNÍ

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

Ordinační doba Klinika
Po-Pá: 8:30–15:00 / 16:00–19:00
So: 9:00–12:00
Ne: 16:00–19:00

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

RoyalCanin

Copyright © 2007-2013 Livet.cz - veterinární klinika | U Smaltovny 32, Praha 7 - Holešovice | livet.cz@gmail.com | Sledujte nás