Obezita je v dnešní době skutečný problém a podle posledních poznatků trpí nadváhou až 50 % psů a koček. Jedná se o patologický stav, při kterém dochází k nadbytečnému ukládání tuku, který je způsoben vyšším příjmem energie než jsou metabolické požadavky zvířete. Jen ojediněle jsou její příčinnou hormonální poruchy (Cushingův syndrom, hypotyreóza, inzulinom)... a některá léčiva (kortikosteroidy). Vyskytuje se častěji ve vyšším věku, pravděpodobně kvůli poklesu výdeje energie během výkonu u starších zvířat. Také kastrovaná zvířata mají sklony k tloustnutí, protože po kastraci dochází k snížení tělesné aktivity a bazálního metabolismu, díky poklesu hladiny pohlavních hormonů. Více náchylná jsou i některá plemena jako je například labradorský a zlatý retriever, kokršpaněl, kolie, šeltie, dlouhosrstý jezevčík, baset a bígl. Na rozdíl od psů jsou mnohem častěji obézní nečistokrevné kočky než kočky šlechtěné. Většina případů obezity je způsobena překrmováním a nedostatkem pohybu. Více se vyskytuje u zvířat krmených doma připravovaným krmivem a zbytky od stolu, než u zvířat krmených komerční vyváženou dietou.
Zvládnutí obezity je nezbytné, protože je spojena s řadou zdravotních problémů jako je vyšší náchylnost k infekcím a nádorovým onemocněním, poruchy pohybového aparátu, kožní potíže, problémy se srdcem a játry, problémy při porodu, hormonální onemocnění, zvýšené je také riziko komplikací při chirurgických výkonech. Obézní kočky mají sklony k onemocněním močového traktu. Obezita může zkrátit délku života Vašeho mazlíčka až o několik let.
Navštivte veterinárního lékaře, který posoudí kondici Vašeho mazlíčka a pomůže Vám pro něj sestavit vhodný redukční program. Obezita se zjišťuje vizuálním odhadem a prohmatem množství podkožního tuku. U psa v ideální kondici můžeme snadno nahmatat žebra a při pohledu shora je zřetelně viditelný zúžený pas. Tuk je u psa ukládám především v podkoží hrudníku, beder a také v dutině břišní. Kočka shromažďuje tuk převážně v podkoží v oblasti břicha, na lících a v dutině břišní. Většina zdravých neobézních koček váží od 3,5 – 5kg, pomineme-li obří plemena (mainská mývalí, norská lesní, ragdoll...)
K rozlišení normální hmotnosti, nadváhy a obezity používáme několik metod. Patří sem stanovení optimální tělesné hmotnosti a BCS (body condition score). Množství tělesného tuku můžeme zjistit i morfometrickou analýzou, rentgenologickým nebo sonografickým vyšetřením. Zvířata s optimální kondicí mají 15 – 20 % tělesného tuku. Musíme také odlišit obezitu od zvýšené hmotnosti u trénovaných zvířat a u zvířat trpících zadržováním tekutin.
Pacienty s nadváhou můžeme rozdělit do následujících kategorií:
Body condition score – subjektivní stanovení množství tuku podle tělesné kondice. Nejvíce používaný je 5 stupňový systém, kdy stupeň 1 představuje kachektické (vyhublé) zvíře, stupeň 2 zvíře hubené, stupeň 3 zvíře v ideální kondici, stupeň 4 zvíře s nadváhou a stupeň 5 obézní jedince.
Program na snížení hmotnosti se řídí následujícím zásadami:.
Cílem redukčního programu je úbytek hmotnosti o 1 – 2 % za týden u psů a o 0,5 – 1% u koček. První možností snížení příjmu energie je, že bude Vás mazlíček dostávat redukovanou dávku běžného krmiva, na které je zvyklý. Což není příliš vhodné uplatňovat dlouhodobě, protože hrozí, že nedostane veškeré potřebné minerály a vitaminy. Druhá možnost představuje krmení zvířete speciální dietou sloužící pro redukci hmotnosti, která zaručuje dostatečný příjem minerálů a vitamínů při sníženém množství energie a také díky obsahu balastních látek se zvíře cítí syté.
Pohyb je v redukci hmotnosti také velmi důležitý. U obézních zvířat může přílišné cvičení způsobit zdravotní problémy, například s klouby, nebo srdcem, proto začínáme pomalu. Nejvhodnější jsou delší procházky (20 – 60 minut denně), které můžeme postupně více prodlužovat. Také plavání je vhodné a to především pro zvířata s ortopedickými problémy. U koček je zvýšení pohybu složitější. Je třeba si s kočkou více hrát, stimulovat její pohybovou aktivitu novými podněty jako jsou nové hračky, šplhadla, případně existují už i krmítka, ze kterých musí kočka granulky pomocí tlapek dostat ven, takže si i při krmení trochu zacvičí.
Majitel si musí být vědom, že jeho zvíře má problém s nadváhou, a mít chuť tento problém řešit. Je nutné přísně dodržovat dietní režim a zajistit také spolupráci ostatních lidí, kteří se zvířetem přicházejí do styku. Jen díky tomu je možný úspěch redukčního programu. Obézní zvířata mají často sklony k žebrání, i když nemají zrovna hlad, a majitel musí odolat a snažit se je toto chování odnaučit.
Pro kontrolu programu by se zvíře mělo vážit jedenkrát týdně. Kontroly u veterinárního lékaře by měly zpočátku probíhat každé 2 týdny, později každých 4 – 6 týdnů. Jestliže během prvního měsíce nedojde k hubnutí, přestože majitel dodržuje striktně redukční program, je potřeba ještě snížit příjem kalorií.
Pokud je program úspěšný a podaří se váhu zvířete snížit, neznamená to návrat k běžnému pohybovému a stravovacímu režimu. Zvíře je potřeba stále hlídat, nezvyšovat moc energetický příjem a zachovat také dostatek pohybu.
UPOZORNĚNÍ
O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.
Copyright © 2007-2013 Livet.cz - veterinární klinika | U Smaltovny 32, Praha 7 - Holešovice | livet.cz@gmail.com | Sledujte nás